Okolice

Świętouść to maleńka miejscowość wypoczynkowa i kąpielisko nad Bałtykiem, w województwie zachodniopomorskim. Jej największym atutem jest położenie na malowniczej wyspie Wolin, między wodami Morza Bałtyckiego, Jeziora Koprowo i Zalewu Kamieńskiego. W Świętouściu blisko jest zarówno nad morze, słynące z czystej szerokiej plaży, jak i nad jezioro, największe na wyspie Wolin. Udany wypoczynek gwarantuje pobliskie Międzywodzie (kino, smażalnie, przejażdżki na ,,bananie” i motorówką). Amatorzy większych atrakcji mogą udać się do Dziwnowa (10 km), słynącego z portu rybackiego i przystani statków spacerowych, które wypływają na otwarte morze, oraz Międzyzdrojów (15 km), popularnych m.in z powodu nowoczesnego mola i promenady gwiazd filmu polskiego przy hotelu ,,Amber – Baltic”. Wyspa Wolin oferuje wiele możliwości wycieczek pieszych, rowerowych i autokarowych (także poza granicę Polski, do pobliskich kurortów niemieckich).

Świętouść leży na skraju Wolińskiego Parku Narodowego. Słynie on z nadmorskich klifów (np. wzgórze Gosań z urwiskiem 95 m n.p.m.), lasów bukowych, jeziorek polodowcowych (np. urokliwe jezioro Czajcze) i wzgórz morenowych (Góry Mokrzyckie). Na terenie parku znajduje się jezioro Turkusowe w Wapnicy i rezerwat pokazowy żubrów w Międzyzdrojach.

W południowo – zachodnim krańcu wyspy Wolin rzeka Świna (jedno z ujść Odry do Bałtyku), utworzyła deltę wsteczną – krajobraz malutkich wysp, uznany za jeden z najbardziej malowniczych w Europie (punkt widokowy w Lubiniu). Bogata jest również fauna wyspy, a szczególnie liczne gatunki ptaków z symbolem Parku – orłem bielikiem na czele. W Międzyzdrojach znajduje się siedziba i muzeum przyrodnicze Parku.

 

Zdjęcia okolic jak i bazy znajdują się w naszej Galerii